Mucha Quartet a klaviristka Petra Pogády pozývajú na koncert

20201124-Mucha-Quartet-live-stream

V utorok 24. novembra sa v Koncertnej sieni SF predstaví jedno z najlepších súčasných slovenských komorných telies Mucha Quartet (Juraj Tomka 1. husle, Jozef Ostrolucký 2. husle, Veronika Kubešová viola a Pavol Mucha violončelo).  So sláčikovým kvartetom vystúpi slovenská klaviristka  Petra Pogády.

Slovenská filharmónia uvedie utorkový koncert  pre abonentov cyklu HM a návštevníkov v Koncertnej sieni o 19.00 h.

Na základe aktuálne zverejnených informácií vo vyhláške Úradu verejného zdravotníctva vo Vestníku vlády, platnej od pondelka 16. novembra 2020, môžeme obsadiť 50% kapacity sály. Dodržíme sedenie v každom druhom rade. Odvysielame ho  aj v priamom prenose na stream.filharmonia.sk a facebookovej stránke #SlovakPhil.

Vstupenky na koncert sú v predaji v  Pokladnici SF do obsadenia možného povoleného počtu návštevníkov.

Mladé ambiciózne komorné zoskupenie  Mucha Quartet je držiteľom 1. cien z Medzinárodnej súťaže komornej hudby Antonína Dvořáka 2014 (Praha) a Medzinárodnej súťaže Leoša Janáčka 2015 (Brno). S členmi kvarteta vystúpi  klaviristka Petra Pogády, rodáčka z Bratislavy, ktorá  absolvovala štúdium vo Viedni a na prestížnom Conservatoire Supérieur v Paríži.

V prvej polovici koncertu zaznie Sláčikové kvarteto č. 7 Hommage à Beethoven Ilju Zeljenku, ktoré vystrieda  Klavírne kvarteto č. 1 g mol, KV 478 Wolfganga Amadea Mozarta, ktoré  je jedným z najexpresívnejších diel geniálneho autora. Program uzavrie Sláčikové kvarteto č. 14 cis mol, op. 131 Ludwiga van Beethovena.

Koncerty Slovenskej filharmónie sa budú konať za dodržania aktuálnych   hygienických opatrení – povinné nosenie rúšok a  bezdotyková dezinfekcia rúk. Zároveň sa realizuje periodická aerosolová priestorová dezinfekcia.   Bufet SF počas prestávky nebude k dispozícii.

Tešíme sa na váš potlesk v Slovenskej filharmónii!

MUCHA QUARTET

vzniklo v roku 2003 na pôde Konzervatória v Bratislave a patrí k významným komorným telesám na Slovensku. Prvým učiteľom kvarteta bol Stanislav Mucha, otec violončelistu Pavla Muchu a primárius Moyzesovho kvarteta, ktoré za svojich študentských čias nieslo názov „Muchovo kvarteto“. Komornú hudbu študovali na VŠMU v Bratislave v triede Jána Slávika, na Universität für Musik und darstellende Kunst vo Viedni u Johannesa Meissla, a taktiež na Escuela Superior de Música Reina Sofía v Madride pod vedením Güntera Pichlera.

Získali 2. cenu na Medzinárodnej interpretačnej súťaži Nadácie Bohuslava Martinů v Prahe (2010), 3. cenu na medzinárodnej súťaži GIANNI BERGAMO CLASSIC MUSIC AWARD 2012 v Lugane, sú víťazmi súťaže Josef Windisch Preis 2013 (Viedeň). Na medzinárodnej súťaži Premio Paolo Borciani 2014 získali 2. cenu a Cenu publika. Obdržali 1. cenu na Medzinárodnej súťaži komornej hudby Antonína Dvořáka 2014 (Praha), ako aj 1. cenu na Medzinárodnej súťaži Leoša Janáčka 2015 (Brno).

Mucha Quartet získalo významné umelecké impulzy na medzinárodných interpretačných kurzoch Internationale Sommerakademie 2012 a 2013 v Reichenau (AT) pod vedením profesorov: Peter Schuhmayer, Johannes Meissl, Othmar Müller, Hatto Beyerle, Miguel da Silva, Evgenia Epshtein, Jan Talich, Petr Prause, Josef Klusoň, András Keller. Zúčastnili sa tiež na prestížnych majstrovských kurzoch v Schwarzenbergu (AT) – Günter Pichler; Académie musicale de Villecroze (FR) – Miguel da Silva, Alfred Brendel; McGill International String Quartet Academy Montreal (Kanada) – Gerhard Schulz, Michael Tree, Norman Fischer, Atar Arad.

Mucha Quartet pravidelne koncertuje na mnohých hudobných festivaloch a kultúrnych podujatiach doma i v zahraničí – spomeňme napr. Bratislavské hudobné slávnosti, festival Viva Musica!, Pražská jar, Concentus Moraviae, recitál vo viedenskom Musikverein, Bordeaux String Quartet Festival, festival Allegretto v Žiline, Nedeľné matiné v Mirbachovom paláci, Albrechtina – (Ne)známa hudba, komorný cyklus Slovenskej filharmónie, Luxemburskej filharmónie, Musiksommer Reichenau, Schubertiade Schwarzenberg, oficiálna návšteva anglickej kráľovnej Alžbety II. na Slovensku v roku 2008. V roku 2016 koncertovali na turné v Južnej Kórei a v Číne. V auguste 2013 získali cenu primátora mesta Piešťany za propagáciu slovenskej hudby. Obdržali titul Mladý tvorca v rámci Ceny Nadácie Tatra banky v kategórii Hudba za rok 2016.

K ich nahrávkam patrí profilové CD (Diskant, 2013), Slovenské spevy Bélu Bartóka v spolupráci s Ivou Bittovou (Pavian Records, 2015), CD Bella – Dvořák (Diskant, 2017), ako aj CD Štyria hudci (Pavian Records, 2018).

V rokoch 2016 – 2017 boli rezidenčným súborom Rádia Devín. Medzi ich periodické projekty patrí musica_litera (spojenie vážnej hudby a umeleckého slova).

PETRA HOLLAENDER-POGÁDY

sa narodila v Bratislave, kde od svojich piatich rokov navštevovala základnú umeleckú školu. Ako sedemročná sa s rodičmi presťahovala do Rakúska, kde v štúdiu klavírnej hry pokračovala ako mimoriadna žiačka na Anton Bruckner Privatuniversität v Linzi v triede Gottfrieda Hemetsbergera. V nasledujúcich rokoch viackrát získala laureátske tituly na súťaži mladých interpretov Prima la musica, vystúpila v Slovenskej televízii a ako najmladšia adeptka získala prestížne štipendium renomovanej klavírnej firmy Bösendorfer.

V roku 2003 začala študovať koncertný smer hry na klavíri na Universität für Musik und darstellende Kunst Wien (Stefan Vladar), nasledovali štúdiá na Anton Bruckner Privatuniversität v Linzi (Gottfried Hemetsberger) a na Conservatoire Supérieur v Paríži (Georges Pludermacher), ktoré ukončila s vyznamenaním.

Dôležité umelecké impulzy dostala na medzinárodných majstrovských kurzoch u renomovaných pedagógov: Rudolf Buchbinder (Viedeň), Andrzej Jasiński (Poľsko), Jerome Rose (USA), Pnina Salzman (Tel Aviv) a Nina Lelchuk (Moskva).

Mladá klaviristka je držiteľkou ocenení z viacerých medzinárodných klavírnych súťaží (Rudolf Heydner Wettbewerb, Wiener Musikseminar a Pnina Salzman Award) a štipendistkou nadácie Yehudi Menuhina vo Viedni a Musikstiftung Zürich.

Na svojom umeleckom konte má rad úspešných koncertných vystúpení v európskych krajinách, hosťovanie v USA a Číne a účinkovanie na festivaloch a majstrovských kurzoch – okrem iného na International Keyboard Festival v New Yorku, na podujatí Austrian Music Festival v Pekingu a v Šanghaji či na Tel-Hai Piano Festival v Izraeli, kde jej udelili mimoriadnu cenu za vynikajúci výkon.

Petra Hollaender-Pogády sa spolupodieľala aj na historicky prvej nahrávke kompletného klavírneho diela Eugena Suchoňa pri príležitosti skladateľovho 90. výročia narodenia v roku 2018.