Mladé talenty v Redute

20190514-HM7-1920x1080(1) – kópia

V rámci cyklu Hudobná mozaika sa už tradične predstavujú mladí špičkoví interpreti, ktorých vystúpenia organizuje Slovenská filharmónia v spolupráci s International Holland Music Sessions (IHMS).

Táto organizácia usporadúva majstrovské kurzy vedené poprednými umelcami súčasnosti pre laureátov najvýznamnejších svetových medzinárodných súťaží a následne organizuje ich koncertné turné  v popredných sálach Holandska vrátane Concertgebouw Amsterdam, ako aj ďalších európskych štátoch a v Rusku. V utorok 14. mája  sa v Malej sále SF predstavia traja interpreti mladí interpreti – čínsko-nemecký huslista Leonard Fu,  izraelský klavirista Daniel Golod a  taliansky klavirista Gabriele Strata.

Leonard Fu je  laureátom viacerých interpretačných súťaží, napríklad Medzinárodnej husľovej súťaže Andreu Postacchiniho v talianskom Ferme, Medzinárodnej husľovej súťaže Rodolfa Lipizera v talianskom meste Gorizia, Veľkej ceny TONALi 2014 v Hamburgu a Medzinárodnej husľovej súťaže Josepha Joachima v Hannoveri v roku 2018. S vlastným sláčikovým kvartetom Tempest String Quartet vyhral Medzinárodnú súťaž komornej hudby ENKOR, ako aj cenu Honor’s Ensemble Award New England Conservatory (NEC). V súčasnosti študuje na New England Conservatory of Music v Bostone, MA, v triede slávneho komorného hráča a pedagóga Donalda Weilersteina, dlhoročného prvého huslistu Cleveland Quartet.

Na klavíri ho bude sprevádzať  izraelský klavirista Daniel Golod, ktorý v roku 2013 vyhral spolu s Annou Oliviou Amayou Farias a Leonardom Fu 1. cenu a špeciálnu cenu nemeckej nadácie Musikleben na súťaži Jugend musiziert v kategórii klavírna komorná hudba.

Mimoriadne talentovaný taliansky klavirista  Gabriele Strata sa predstaví v druhej časti koncertu. Nedávno získal prvú cenu na prestížnej talianskej klavírnej súťaži XXXV Premio Venezia, kde získal plaketu prezidenta Talianskej republiky a medailu talianskeho senátu. Jeho umelecké úspechy ocenila aj Talianska vláda. V roku 2016 ho ocenila medailoutalianskeho parlamentu.Gabriele Strata pravidelne účinkujev Taliansku i ďalších štátoch Európy a v USA.Momentálne je študentom magisterskéhostupňa na Yale School of Music pod vedením Borisa Bermana.

Koncert sa začne o 19.00 h.

Program:

Leonard Fu husle

Daniel Golod klavír

Wolfgang Amadeus Mozart  Sonáta pre husle a klavír č. 20 C dur, KV 303

Leoš Janáček   Sonáta pre husle a klavír

Franz Schubert          Rondo pre husle a klavír h mol, op. 70, D. 895 Rondo brillant

Gabriele Strata klavír

Franz Liszt Harmonies du soir (Harmónie večera)

(z Transcendentálnych etúd, S. 139)

Après une lecture du Dante (Po prečítaní Danteho): Fantasia quasi Sonata

Béla Bartók  V prírode, Sz. 81