Koncerty bez publika

index

Siedmy  koncert cyklu Koncerty bez publika vás pozývame sledovať v utorok 26. mája o 19.00. V Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie sa predstaví popredný slovenský klavirista Miki Skuta.

Miki Skuta sa ako jeden z mála slovenských klaviristov  pohybuje na najvyššej úrovni  nielen v oblasti klasickej hudby, ale aj džezu a popu a venuje sa aj kompozícii. Jeho nahrávka Bachových Goldbergových variácií sa na „iTunes – Netherlands Classical Chart“ dostala podľa počtu stiahnutí na štrnáste miesto spomedzi všetkých klasických nahrávok. Je držiteľom prestížneho ocenenia Krištáľové krídlo a nahral približne štyridsať CD pre slovenské, maďarské, nemecké či rakúske vydavateľstvá.

Program utorkového  klavírneho recitálu  umelec  zostavil z diel skladateľov          18. – 20. storočia. Na úvod odznie Toccata D dur, BWV 912 Johanna Sebastiana Bacha, ktorá bola v tom období  jednou z najobľúbenejších hudobných foriem pre klávesové nástroje. Nasledovať budú dve diela Ludwiga van Beethovena -  32 variácií c mol, WoO 80 a Sonáta Es dur „Les Adieux“, op. 81.  Beethoven bol majstrom variačných foriem, v diele  32 variácií c mol, WoO 80 variačný cyklus privádza takmer k dokonalosti podobne ako formu klavírnych sonát. Slávny nemecký klavirista, dirigent,  a skladateľ  Hans von Bülow ich nazval „Novým zákonom“ klavírnej hry. V interpretácii Mikiho Skutu zaznie Sonáta Es dur „Les Adieux“ („Na rozlúčku“), op. 81a .  Diela Bacha a Beethovena doplní výber klavírnych skladieb francúzskeho impresionistu  Clauda Debussyho, pre ktorého boli zdrojom inšpirácie  scenérie odohrávajúce sa vo voľnej prírode. Svedčia  o tom  aj jeho názvy skladieb ako Odblesky na vode, Čo videl západný vietor či Svit luny, ktoré zaznejú na utorkovom koncerte.

Tešíme sa na vás v Digitálnej koncertnej sieni Slovenskej filharmónie v utorok 26. mája 2020 o 19.00.

Sledujte Koncerty online na www.filharmonia.sk, stránku stream.filharmonia.sk alebo hashtag #SlovakPhil. Všetky koncerty zároveň ostávajú v archíve, takže sa k nim môžete kedykoľvek vrátiť.

 

PROGRAM KONCERTU:

Miki Skuta  klavír

Johann Sebastian Bach  

Toccata D dur, BWV 912

Ludwig van Beethoven

32 variácií c mol, WoO 80

Sonáta Es dur „Les Adieux“, op. 81a

Claude Debussy

Odblesky na vode / Reflets dans l’eau, z cyklu Obrazy

Čo videl západný vietor / Ce qu’a vu le vent d’Ouest, z cyklu Prelúdiá

Svit luny / Clair de lune, z cyklu Bergamská suita