Koncert pri príležitosti inaugurácie nového čembala Slovenskej filharmónie z dielne Petra Šefla

Willi-Barbara-05Richard-Prochazka

V nedeľu 24. marca pokračuje v Malej sále Slovenskej filharmónie cyklus Slovenského komorného orchestra. Koncert sa koná  pri príležitosti inaugurácie nového čembala Slovenskej filharmónie z dielne Jan Bečička & Stanislav Hüttl & Petr Šefl. Nástroj je  postavený podľa originálu flámskeho dvojmanuálového čembala Joannesa Ruckersa, Antverpy 1616.

 

Pri tejto príležitosti na koncerte zaznejú diela  Johanna Sebastiana Bacha a Françoisa Couperina. Program doplní skladba BAMAWI súčasného českého skladateľa Jaroslava Šťastného, ktorý komponuje  pod pseudonymom Peter Graham. Skladateľ o diele napísal : „BAMAWI je čembalová skladba napísaná v roku 2007 pre Barbaru Mariu Willi. Názov je skratkou jej mena. Zároveň toto nové slovo znie ako z nejakého afrického jazyka, a preto je táto skladba inšpirovaná africkou hudbou. (V skutočnosti vznikla hudba skôr a názov bol doplnený dodatočne.) Na rozdiel od väčšiny čembalových skladieb tu ruky hrajú len málokedy spolu, zato sa striedajú v dosť nepravidelných rytmoch. Hoci je skladbička relatívne krátka, vyžaduje si veľké nasadenie a značný výdaj energie.“

Po boku Slovenského komorného orchestra sa predstaví popredná česká čembalistka  BARBARA MARIA WILLI. Je profesorkou hry na čembale na JAMU, kde založila prvé oddelenie pre starú hudbu na českej vysokej škole a významne prispela k vývoju odboru historickej interpretácie v Českej republike. Od roku 2017 je hosťujúcou profesorkou na prestížnom Kráľovskom konzervatóriu v Haagu v Holandsku. Druhou sólistkou koncertu bude Simona Pingitzer, 1. flautistka orchestra Slovenská filharmónia.

Koncert začne o 16-tej.

 

 

Program:

Johann Sebastian Bach (1685 – 1750)

Ricercar à 6 z Hudobnej obete, BWV 1079 pre sláčikový orchester

Koncert pre čembalo a orchester č. 4 A dur, BWV 1055                               

 

François Couperin (1668 – 1733)

Les Barricades Mystérieuses pre sólové čembalo

 

Peter Graham (*1952)

BAMAWI pre sólové čembalo

Johann Sebastian Bach

Brandenburský koncert č. 5 D dur, BWV 1050 pre flautu, husle, čembalo a sláčikový orchester