Klavírny virtuóz Vadym Kholodenko v bratislavskej REDUTE

kholodenko_2016

UTORKOVÝ KLAVÍRNY RECITÁL VADYMA KHOLODENKA JE VYPREDANÝ. Vo ŠTVRTOK a PIATOK sa umelec predstaví po boku orchestra SLOVENSKÁ FILHARMÓNIA. 

Symfonické koncerty Slovenskej filharmónie pokračujú vo štvrtok a piatok 21. a 22. februára. Sólistom večerov bude ukrajinský klavírny virtuóz Vadym Kholodenko, v ktorého interpretácii zaznie Koncert pre klavír a orchester č. 3, Sz. 119 Bélu Bartóka. 

Na koncerty pozýva vo videopozvánke Juraj Bubnáš, dramaturg Slovenskej filharmónie.

Tretí Klavírny koncert je posledné dielo Bélu Bartóka,  ktoré stihol skladateľ dokončiť pred svojou smrťou v roku 1945. Vznik tejto skladby sa spája s obdobím jeho pobytu v Amerike. Skladbu  skomponoval ako narodeninový darček pre manželku Dittu – klaviristku. Jeho uvedenia sa skladateľ nedožil. Na úvod programov v tomto týždni je na programe dielo Zoltána Kodálya Tance z Marosszéku.   Marosszék, historický región, ktorý sa dnes nachádza v Rumunsku (Mureș) bol bohatým žriedlom inštrumentálnej tanečnej hudby. Orchestrálna verzia diela vznikla v roku 1929 vďaka povzbudeniu dirigenta A. Toscaniniho. Na záver zaznie Symfónia č. 4 A dur, op. 90 Talianska Felixa Mendelssohna Bartholdyho  z roku 1832. Je výsledkom Mendelssohnovho niekoľkomesačného pobytu v Taliansku. Sám ju označil za „najveselšiu skladbu, akú som doteraz napísal… a najvyzretejšie dielo, aké som kedy vytvoril.“ Program zaznie v naštudovaní rakúskeho dirigenta Ralfa Weikerta.

VADYM KHOLODENKO

si rýchlo buduje povesť ako jeden z hudobne najdynamickejších a technicky najtalentovanejších mladých klaviristov. Jeho hru s Philadelphia Orchestra kritika vysoko ocenila „za jeho schopnosť rozmanitého tieňovania melódie a trblietavé pasáže“. Ako víťaz Medzinárodnej klavírnej súťaže Van Cliburn (2013) si Kholodenko podmanil publikum aj kritikov a Fort Worth Symphony Orchestra ho okamžite menoval svojím prvým partnerským umelcom na nasledujúce tri roky. Medzi jeho predchádzajúce ocenenia patrí 1. cena na Medzinárodnej Schubertovej súťaži v Dortmunde (2011), 1. cena na Sendai International Music Competition v Japonsku (2010) a Grand Prix na Medzinárodnej súťaži Marie Callasovej v Aténach.

Spolupracoval s vynikajúcimi dirigentmi vrátane Valeryho Gergieva, Leonarda Slatkina, Vladimira Fedoseyeva, Kirilla Karabitsa, Miguela Hartha-Bedoyu, Paula Daniela, Pinchasa Zukermana, Yuriho Bashmeta, Vladimira Spivakova a Kazukiho Yamadu. V roku 2013 bol rezidenčným koncertným umelcom Mariinského divadla, kde ho Valery Gergiev menoval umelcom mesiaca a nedávno ho požiadal o spoluprácu na koncertoch a nahrávkach v Paríži, Luxemburgu a Petrohrade.

V Severnej Amerike účinkoval Kholodenko s Philadelphia Orchestra, Atlanta Symphony Orchestra, Indianapolis Symphony Orchestra, Rochester Philharmonic Orchestra a San Diego Symphony Orchestra, a v poslednej sezóne absolvoval turné po Severnej Amerike so Staatskapelle Weimar pod taktovkov Kirilla Karabitsa. Hral na recitáloch naprieč Spojenými štátmi, vrátane Washingtonu, Bostonu a Hudobného festivalu v Aspene.

Jeho londýnsky debut v roku 2017 s Royal Philharmonic Orchestra vyústil do okamžitého opätovného pozvania. V Európe spolupracoval v nedávnej dobe s BBC Scottish Symphony Orchestra, Akvitánskym národným orchestrom v Bordeaux, Luxemburskou filharmóniou, Symfonickým orchestrom Malmö, Nórskym rozhlasovým orchestrom, Symfonickým orchestrom hl. mesta Prahy FOK, Symfonickým orchestrom Španielskeho rozhlasu a s Národným španielskym orchestrom. Hral na sólových recitáloch vo Francúzskom rozhlase v Paríži, v LSO St Lukeʼs v Londýne, na Lisztovej akadémii v Budapešti, v Lucerne a na festivaloch SWR Schwetzinger Festspiele a Festivale F. Chopina vo Varšave.

Ako horlivý komorný hráč účinkuje v rámci cyklu koncertov Spectrum v Berlíne a spolupracoval s umelcami ako Vadim Repin, Clara-Jumi Kang, Alena Baeva, Maxim Rysanov a Alexander Buzlov. Je pravidelným hosťom v Japonsku. Doposiaľ spolupracoval s Japonskou filharmóniou a Tokyo Metropolitan Symphony Orchestra a minulé leto absolvoval turné po krajine so Symfonickým orchestrom Českého rozhlasu. Hral aj s orchestrami ako Malajská filharmónia či Sydney Symphony Orchestra a hral na recitáloch naprieč Japonskom, v Pekingu a Singapure.

Medzi vrcholy sezóny 2018/2019 patria sólové debutové recitály vo Wigmore Hall, Salle Gaveau v Paríži a vo viedenskom Konzerthause, ako aj návraty k spolupráci s Royal Philharmonic Orchestra, BBC Scottish Symphony Orchestra, Rochester Philharmonic, Staaskapelle Weimar a vystúpenia s Kodanskou filharmóniou, Pacific Symphony, Symfonickým orchestrom Astúrskeho kniežatstva a Filharmóniou v Osake.

Jeho nahrávka Griegovho Klavírneho koncertu a Saint-Saënsovho 2. klavírneho koncertu s Nórskym rozhlasovým orchestrom a Miguelom Harth-Bedoyom (Harmonia Mundi) získala ako „naozaj vynikajúca nahrávka“ ocenenie Gramophonu „Editor’s Choice“. Pod vedením rovnakého dirigenta a s orchestrom Fort Worth Symphony Orchestra nahral aj všetky Prokofievove klavírne koncerty (Harmonia Mundi). Jeho najnovšie CD s klavírnymi dielami A. N. Skriabina získalo ocenenie „Diapason D’Or“ v auguste 2018. Na DVD nahral spolu s Orchestrom Mariinského divadla a Valerym Gergievom Prokofievov 5. klavírny koncert (Arthaus).

Narodil sa v roku 1986 v Kyjeve na Ukrajine. Ako trinásťročný hral svoje prvé koncerty v USA, Číne, Maďarsku a Chorvátsku. V roku 2005 sa presťahoval do Moskvy, kde študoval na tamojšom Štátnom konzervatóriu pod vedením renomovanej Very Gornostayevy.