Klavírny recitál v Malej sále

foto Jinsang Lee

V utorok 18. februára  sa uskutoční  štvrtý koncert cyklu Klavír a klaviristi. V Malej sále SF sa predstaví kórejský klavirista Jisang Lee, ktorý v roku 2009 triumfoval na súťaži Concours Géza Anda v Zürichu. Ako prvý účastník v histórii tejto súťaže získal všetky špeciálne ceny: cenu publika, cenu Mozart, cenu Schumann.

Do svojho programu v bratislavskej Redute zaradil mladý interpret diela Ravela, Mendelssohna Bartholdyho,  Brahmsa a Schumanna.

Pri hľadaní dokonalého zvuku sa Jinsang Lee vydal neobvyklou cestou. Pod vedením Stefana Knüpfera (majstra techniky klavíra a hlavného predstaviteľa dokumentu Pianomania) pokračoval vo vzdelávaní vo firme Steinway v Rakúsku, aby podrobne porozumel celému výrobnému procesu a technike klavíra. V továrni Steinway v Hamburgu sa sám učil remeslu výroby klavírov.       S týmito znalosťami a zručnosťami pokračuje Jinsang Lee vo svojej kariére klaviristu, pričom sa s publikom delí o svoju cestu k dokonalému klavírnemu zvuku.

Hudobné vzdelanie získaval najskôr v Kórei pod vedením Daejina Kima, v štúdiu pokračoval u Wolfganga Manza a Julie Goldstein v Nemecku a absolvoval v triede Pavla Gililova v Rakúsku.

Ako vášnivý komorný hráč je členom súboru Beethoven Trio Bonn a spolu vystupujú na rôznych koncertoch komornej hudby. Do konca roku 2020 spolu dokončia kompletnú nahrávku klavírnych trií Ludwiga van Beethovena.

Jinsang Lee je v súčasnosti členom fakulty Korea National University of Arts.

Koncert sa začne o 19.00 h.

 

Maurice Ravel (1875 – 1937)

Sonatína pre klavír, M. 40                

Felix Mendelssohn Bartholdy (1809 – 1847)

Variations sérieuses / Vážne variácie, op. 54                                

Johannes Brahms (1833 – 1897)

4 klavírne skladby, op. 119                                                                                            

Robert Schumann (1810 – 1856)

Davidsbündlertänze / Tance Dávidových spojencov, op. 6