Klavírny koncert v Malej sále SF

Kociuban

utorok 30. apríla pokračuje v Malej sále Slovenskej filharmónie koncert cyklu Klavír a klavíristi. Na utorkovom koncerte mala vystúpiť klaviristka Eva Virsik, ktorá účinkovanie v Bratislave z vážnych zdravotných dôvodov odriekla.

V Malej sále SF vystúpi výnimočná poľská klaviristka Julia Kociuban,   ktorá sa v Slovenskej filharmónii po prvý raz predstavila v decembri 2018 spolu s klaviristom Ilyom Maximovom v rámci mimoriadne úspešného Adventného koncertu z ruskej baletnej hudby v úprave pre dva klavíry.                                           Tentokrát uvedie klavírny recitál zostavený z diel Maurica Ravela, Witolda Lutosławského a Fryderyka Chopina. Koncert sa začne o 19.00 h.

 

Maurice Ravel (1875 – 1937)

Sonatína

Witold Lutosławski (1913 – 1994)                                          

Sonáta pre klavír

Fryderyk Chopin (1810 – 1849)

Sonáta pre klavír č. 3 h mol, op. 58

JULIA KOCIUBAN

je považovaná za jednu z popredných klaviristiek svojej generácie. Jej sólový debutový album „Schumann, Chopin, Bacewicz” získal pozitívne ohlasy kritiky ako jeden z najzaujímavejších poľských klavírnych debutových albumov posledných rokov.

Účinkovala v prestížnych koncertných sálach Európy (okrem iného v Herkulessall v Mníchove, Konzerthause vo Viedni, Laeiszhalle v Hamburgu, Konzerthause v Berlíne), Severnej Ameriky a Ázie. Bola pozvaná hrať na najznámejších medzinárodných hudobných festivaloch, ako napr. na Medzinárodnom klavírnom festivale v La Roque d’Anthéron, Kissinger Sommer, klavírnom festivale Young Euro Classic, Veľkonočnom festivale L. van Beethovena vo Varšave, Medzinárodnom festivale F. Chopina. V Bratislave sa po prvý raz predstavila v decembri 2018 spolu s klaviristom Ilyom Maximovom v rámci mimoriadne úspešného Adventného koncertu z ruskej baletnej hudby v úprave pre dva klavíry.

Koncertuje na sólových recitáloch, v komorných súboroch a s rôznymi orchestrami (v poslednej dobe napr. s Klasickou filharmóniou Bonn, NDR Elbphilharmonie Hamburg, Viedenskými symfonikmi). Spolupracovala s dirigentmi ako Hans Graf, Nemme Järvi, Kristjan Järvi, Lahav Shani, Heribert Beissel, Aziz Shokhakimov, Ken-David Masur, Jerzy Maksymiuk, Marek Pijarowski, Tadeusz Wojciechowski, Marcin Nałęcz-Niesiołowski a Łukasz Borowicz. Jej nahrávky vysiela Poľský národný rozhlas a televízia, nemecké rádio BR-Klassik, rakúske ORF a francúzske rádio France musique. V roku 2016 nahrala album Karneval zvierat s Lahavom Shanim a Viedenskými symfonikmi.

Narodila sa v Krakove a na klavíri začala hrať ako päťročná. Absolvovala Univerzitu F. Chopina vo Varšave a Univerzitu Mozarteum v Salzburgu, kde študovala pod vedením Pavla Gililova. Okrem kariéry klaviristky sa venuje aj pedagogickej práci na Hudobnej akadémii G. a K. Bacewiczovcov v Lodži v Poľsku a vyučuje na majstrovských kurzoch pre mladých klaviristov po celom svete.