Juhokórejský KBS Symphony Orchestra zo Soulu v bratislavskej Redute

M3 KBS Symphony Orchestra

stredu 28. novembra sa v Slovenskej filharmónii uskutoční tretí koncert cyklu  Mimoriadne koncerty. Koncertnej sieni privítame hosťujúce teleso – Juhokórejský KBS Symphony Orchestra zo Soulu.

Orchester patrí vo svojej domovine medzi najstaršie symfonické zoskupenia,  jeho história siaha do roku 1956. Orchester sa  každoročne predstaví na viac než stovke vystúpení. Za dirigentským pultom bude stáť jeho šéfdirigent  Yoel Levi, ktorý zastáva tento post od roku 2014. Patrí k popredným svetovým dirigentom a je známy svojím rozsiahlym repertoárom a majstrovskou interpretáciou. V rokoch 1988 – 2000 bol hudobným riaditeľom Atlanta Symphony. Zastával post  šéfdirigenta Bruselskej filharmónie (2001 – 2007) a  Orchestre national d’Île de France (2005 – 2012). Bol prvým Izraelčanom, ktorý pôsobil ako stály  hosťujúci dirigent Izraelskej filharmónie.V roku 1978 vyhral 1. cenu na Medzinárodnej dirigentskej súťaži v Besançone a následne pôsobil šesť rokov ako asistent Lorina Maazela a rezidenčný dirigent Cleveland Orchestra.

KBS Symphony Orchestra uvedie v Bratislave populárny program. Na úvod koncertnú predohru Karneval Antonína Dvořáka. Nasledovať bude  technicky náročný Koncert pre klavír a orchester č. 3 d mol, op. 30 Sergeja Rachmaninova z roku 1909. Sólový part zaznie v interpretácii kórejského klavírneho virtuóza Yekwona Sunwoo, ktorý  je držiteľom zlatej medaily           z 15. ročníka Medzinárodnej klavírnej súťaže Van Cliburna (2017).

Ako prvý Kórejčan, ktorý vyhral zlatú medailu na Cliburnovej súťaži, vystúpi v sezóne 2018/2019 na koncertoch s Mníchovskou filharmóniou pod taktovkou Valeryho Gergieva v Soule a po boku ďalších zahraničných telies. V druhej polovici koncertu je na programe  Symfónia č. 5 e mol, op. 64 Piotra Iľjiča Čajkovského. Koncert sa začne o 19.00.