Hudobná mozaika v Malej sále SF

Trio Alba foto

V utorok 5. júna sa uskutoční v Malej sále Slovenskej filharmónie záverečný  koncert cyklu Hudobná mozaika v spolupráci s International Holland Music Sessions. Zajtra večer sa návštevníkom koncertu predstaví TRIO ALBA – traja mladí špičkoví interpreti –  nemecká huslistka Livia Sellin, rakúsko-taliansky violončelista Philipp Comploi a čínsko-rakúska klaviristka Chengcheng Zhao.

Koncert sa začne o 19.00 h.

Na týchto koncertoch pravidelne vystupujú špičkoví interpreti vystupujúci pod záštitou International Holland Music Sessions (IHMS),  laureáti najprestížnejších svetových súťaží a absolventi majstrovských kurzov organizovaných agentúrou IHMS, na ktorých vyučujú koncertní umelci zvučných mien. Vďaka IHMS koncertujú mladí interpreti v popredných sálach Holandska vrátane Concertgebouw Amsterdam, ako aj ďalších európskych štátov a Ruska. Zajtra večer sa návštevníkom koncertu predstavia traja z nich, ktorí spoločne tvoria zoskupenie TRIO ALBA.

TRIO ALBA vzniklo v roku 2008 a vyznačuje sa mladistvou energiou, vášňou a hravosťou na pódiu, ktoré sú však založené na dôkladných znalostiach vnímania zvuku a štruktúr komornej hudby. Názov tria odkazuje na význam talianskeho slova alba – svitanie, brieždenie a na švédsku ľudovú pieseň Se solen sjunker, ktorou sa inšpiroval F. Schubert v druhej časti svojho Klavírneho tria Es dur. Členovia tria študujú komornú hudbu na Universität für Musik und darstellende Kunst Graz. Prvé koncerty ich zaviedli do Šanghaja a Národného centra múzických umení v Pekingu. Potom nasledovali pozvania na festivaly a cykly komorných koncertov v Európe a Južnej Amerike. Behom dvojtýždňového turné v Argentíne trio debutovalo pred dvojtisícovým publikom v Teatro Gran Rex v Buenos Aires.

V Malej sále Slovenskej filharmónie zaznie v ich interpretácii Trio B dur , D.898  Franza Schuberta a  Klavírne trio č. 2 c mol, op. 66 Felixa Mendelssohna Bartholdyho.