Hommage à Bohdan Warchal

13 SF SKO cembalo_profilovka SKO 24 03 2019 © jan.f.lukas

Aj v 71. koncertnej sezóne zaradili členovia Slovenského komorného orchestra s umeleckým vedúcim Ewaldom Danelom do svojho programu koncert Hommage à Bohdan Warchal. Koncert sa koná pri príležitosti nedožitých deväťdesiatich narodenín Prof. Warchala, ktoré by oslávil v pondelok 27. januára.  Sólistami nedeľného popoludnia budú dvaja slovenskí interpreti s medzinárodným renomé – gitaristka Miriam Rodriguez Brüllová a kontrabasista svetového formátu Roman Patkoló.

Koncert sa uskutoční v nedeľu 26. januára v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie o 16.00 h.
Na koncert vás vo videopozvánke pozýva gitaristka Miriam Rodriguez Brüllová.

Prof. Bohdan Warchal bol v roku 1960 iniciátorom vzniku komorného súboru. Komorný orchester pod jeho umeleckým vedením zažil zlatú éru, koncertoval nielen v slovenských mestách, ale uznanie dosiahol v mnohých svetových metropolách. Prof. Bohdan Warchal viedol komorný orchester s malou nečakanou pauzou celých 40 rokov. Na koncerte k tomuto okrúhlemu výročiu v Koncertnej sieni SF odovzdal štafetu umeleckého vedúceho svojmu žiakovi Ewaldovi Danelovi, ktorý od januára 2001 v tejto práci s omladeným súborom pokračuje.

Po boku Slovenského komorného orchestra sa predstavia dvaja poprední slovenskí interpreti – gitaristka Miriam Rodriguez Brüllová a kontrabasista svetového formátu Roman Patkoló. Miriam Rodriguez Brüllová  koncertuje pravidelne na domácich i zahraničných koncertných pódiách. Hrala v mnohých štátoch Európy, v Južnej i Severnej Amerike, Afrike a v Ázii. Intenzívne sa venuje  komornej hre v rozličných zoskupeniach, najmä s poprednými slovenskými, českými a maďarskými umelcami. Umelkyňa pôsobí aj pedagogicky na Cirkevnom konzervatóriu v Bratislave. Roman Patkoló študoval na konzervatóriu v Žiline a na mníchovskej Hochschule für Musik und Theater. Ako dvadsaťštyriročný získal titul profesora (ako najmladší v Európe vo svojom odbore). Od roku 2009 vyučuje na Hochschule für Musik vo švajčiarskom Bazileji. Je považovaný za jedného z najlepších kontrabasistov sveta a patrí medzi najznámejších slovenských koncertných umelcov v zahraničí. Od roku 2005 pôsobí v orchestri Opernhaus v Zürichu vo Švajčiarsku. Je držiteľom viac ako dvadsiatich cien a ocenení. V roku 2018 získal prestížnu nemeckú cenu Opus Klassik v kategórii “Inštrumentalista roka”, Cenu Ľudovíta Rajtera (2012), Cenu Tatra Banky (Mladý tvorca, 2015), Krištáľové krídlo (2018), Štátne vyznamenanie prezidenta SR (2019). Hrá na kontrabase talianskeho majstra N. Gagliana z roku 1725, ktorý predtým patril legendárnemu dirigentovi, skladateľovi a kontrabasistovi S. A. Kusevickému. Tento nastroj mu zabezpečila Anne-Sophie Mutter a André Previn.

Koncert otvorí Malá nočná hudba Wolfganga Amadea Mozarta, ktorá  bola a je  na programoch Slovenského komorného orchestra nespočetne veľakrát. Nasledovať bude dielo Ladislava Kupkoviča Cantica Slovaca, ktoré skladateľ venoval Slovenskému komornému orchestru.  Miriam Rodriguez Brüllová sa predstaví v diele kubánskeho skladateľa, gitaristu a dirigenta Lea Brouwera Tres danzas concertantes pre gitaru a sláčikový orchester (1958). Roman Patkoló v skladbe Anghelușa Dinicu v úprave fínskeho skladateľa Jarkka Riihimäkiho pod názvom Balcony nightingale (Slávik na balkóne). Roman Patkoló prikomponoval  k pôvodnej skladbe úvodnú pomalú časť. V premiére zaznie dielo súčasnej českej skladateľky Sylvie Bodorovej Bruromano, dvojkoncert pre gitaru, kontrabas a orchester, o ktorej skladateľka napísala: „ Písať dvojkoncert pre túto nástrojovú kombináciu nebola ľahká úloha, ale po vypočutí nahrávok Romana Patkolóa som úplne podľahla jeho obrovskej muzikalite a nástrojovej virtuozite a po skvelých skúsenostiach s Miriam som sa v prvom možnom voľnom termíne rozhodla skladbu napísať. V priebehu roku 2019 tak vznikol koncert pre gitaru, kontrabas a sláčiky Bruromano, ktorý má tri časti: Affetto, Pianto, Feroce.“