Filharmonici odcestovali na turné do Japonska

1

Slovenská filharmónia sa opäť po troch rokoch vydala do krajiny vychádzajúceho slnka. V poradí 13. turné v Japonsku absolvujú filharmonici za 12 dní, počas ktorých odohrajú 8 koncertov v 5 japonských mestách (Tokyo, Mie, Kyoto, Ishikawa, Salatama)  pod taktovkou dvoch dirigentov – stáleho hosťujúceho dirigenta Leoša Svárovského a pravidelného hosťa, rusko-nemeckého dirigenta  SF Daniela Raiskina.

Sólistami večerov budú japonský violončelista Tsuyoshi Tsutsumi  a ruská klaviristka Anna Vinnitskaya a Ľudovít Kanta, slovenský violončelista žijúci v Japonsku. Turné sa uskutoční v dňoch:  sobota 16. 6. – streda 27. 6. 2018.  

Prvý zájazd orchestra Slovenská filharmónia sa datuje do 80. rokov 20. storočia. Po prvýkrát vycestovala Slovenská filharmónia do krajiny vychádzajúceho slnka  roku 1980 s dirigentmi Zdeňkom Košlerom, Ladislavom Slovákom a japonským dirigentom a skladateľom Ken Ichiro Kobayashim. O šesť rokov neskôr tu vystúpili pod taktovkou Zdeňka Košlera a Bystríka Režuchu. S touto dvojicou dirigentov uviedli v Japonsku koncerty aj o rok neskôr  v roku 1987. Roku 1993 vycestovali do Japonska so Zdeňkom Košlerom a Ondrejom Lenárdom, ktorý dirigoval japonské turné  Slovenskej filharmónie aj roku 1996.  Roku 1999 tu koncertovali s japonským dirigentom Hideaki Mutom. Od roku 2003 sprevádza Slovenskú filharmóniu v Japonsku jej terajší stály hosťujúci dirigent SF Leoš Svárovský.  V roku 2003 turné viedol s Angličanom Douglasom Bostockom, roku 2005 s Japoncom Ichiro Saitom, roku 2007 s Joji Hattorim. Jubilejné 10. turné Slovenskej filharmónie v Japonsku sa uskutočnilo roku 2010 pod taktovkou stáleho hosťujúceho dirigenta Leoša Svárovského. S ním sa uskutočnilo koncertné turné Slovenskej filharmónie v Japonsku aj roku 2012.  V júli  roku 2015 sa filharmonici predstavili v Japonsku po dvanásty krát pod taktovkou stáleho hosťujúceho dirigenta Leoša Svárovského. V tomto roku je to ich trinásta umelecká návšteva krajiny vychádzajúceho slnka.