FESTIVAL POHODA 2018

home-banner-2018-06

Slovenská filharmónia spolu s Českou filharmóniou vystúpili na Pohode 2018. „Československá filharmónia“ pod taktovkou Rastislava Štúra odohrala koncert pri príležitosti 100. výročia založenia Československej republiky. 
V sobotu 7.7.2018 o 13.00 na URPINER STAGE. 

Československo malo spoločnú futbalovú i hokejovú reprezentáciu, no dve filharmónie – hudba vyhrala nad športom 2:1. :) Ideu spoločného telesa, ktoré by interpretovalo vrcholné diela skladateľov z oboch krajín sa nám na Pohode podarilo prvýkrát realizovať pred piatimi rokmi. Teraz, v čase stého výročia založenia spoločnej republiky, spoja svoje schopnosti špičkoví muzikanti oboch filharmónií opäť. Pod taktovkou Rastislava Štúra zahrajú štátne hymny Československa (a na záver aj hymny Česka a Slovenska), Smetanovu Vltavu, výber z tancov Antonína Dvořáka a Musica Concertante od Mariána Vargu. Pri tejto skladbe sa k filharmonikom pridá aj artrocková legenda Collegium Musicum. Koncert venujeme zakladajúcemu členovi Collegia, Mariánovi Vargovi, ktorý bol na Pohode minulý rok žiaľ naposledy, no určite nie naposledy sa vráti na náš festival cez svoju hudbu.

„V roku 2013 som bol na Pohode ešte ako návštevník a práve koncert Československej filharmónie bol mojím osobným vrcholom daného ročníka (a to na ňom spieval Nick Cave „Into My Arms“ či Smashing Pumpkins „Bullet with Butterfly Wings“),“ povedal o koncerte PR manager festivalu Tono Repka. „Konkrétne ma dostala Smetanova Vltava. Fungovalo všetko – miesto, prevedenie a najmä nádherná hudba zvukomalebne opisujúca tok Vltavy od jej oboch prameňov až po mohutný sútok s Labe.“

Trochu faktografie – Vltava je druhou časťou z cyklu šiestich symfonických básní Má vlast, ktorú zložil  Bedřich Smetana v čase, keď už prišiel o sluch. Toto vrcholné dielo českého romantizmu, ale aj vážnej hudby celkovo, bolo prvou nahrávkou, ktorú zaznamenala Česká filharmónia na platňu a každoročne sa hráva aj v deň založenia Československa 28. októbra. Sme veľmi radi, že tento „masterpiece“ spolu s ďalšími fenomenálnymi dielami zahrajú špičkoví muzikanti z oboch filharmónií v zjednotenom súbore aj na Pohode 2018.

Musica concertante je kompozícia pre symfonický orchester a bigbítovú kapelu, z albumu Divergencie (1981). Ako píše Oliver Rehák: „Výsledok je zaujímavý práve prepojením týchto dvoch svetov. Nie je to bigbítová kapela s orchestrom v pozadí, ale bigbítová kapela ako súčasť orchestra. Päť-časťová skladba trvá niečo vyše dvadsiatich minút a kombinuje zvuk klávesov, gitary, basgitary, bicích s veľkým symfonickým obsadením.“ Koncertnú premiéru pritom zažila až v októbri minulého roka počas Bratislavských hudobných slávností. Sme veľmi radi, že druhýkrát si ju budete môcť vypočuť na našom festivale. Marián bol vždy súčasťou nášho festivalu a ani jeho odchod na tom nič nemení.

text: FESTIVAL POHODA 2018