SKO3 Hommage à Bohdan Warchal


25. 1. 2006 (Streda) o 19:00, SKO cyklus Slovenského komorného orchestra
Koncertná sieň SF,
Slovenský komorný orchester Bohdana Warchala
Ewald Danel, umelecký vedúci / husle

Wolfgang Amadeus Mozart
Serenáda D dur Haffnerova KV 250

Georg Friedrich Händel
Concerto grosso c mol op. 6 č. 8 HWV 326
Samuel Barber
Adagio pre sláčikový orchester op. 11
Béla Bartók
Rumunské ľudové tance Sz. 68

Slovenský komorný orchester Bohdana Warchala nesie meno svojho charizmatického zakladateľa. Bohdan Warchal pred viac než štyridsiatimi rokmi založil teleso, ktoré sa väčšinu svojej existencie udržiavalo na špičke česko-slovenského interpretačného umenia. Značka Slovenský komorný orchester figuruje na viac než sto nahrávkach,  tisíckach plagátov

z koncertov a festivalov po celom svete. Warchal vtlačil telesu vlastný a typický interpretačný rukopis, povestný mužným temperamentom, výraznou pulzáciou a prirodzenou muzikalitou. Bol nielen úspešným a neúprosným umeleckým vedúcim telesa, ale ako vynikajúci huslista aj jeho najčastejším sólistom. Warchala mali v obľube médiá i široké publikum – stal sa synonymom kvality a úspechu v oblasti klasickej hudby bez nálepky nafúkaného elitárstva.  Bol vzácnym typom hudobníka, ktorý dokázal klasickú hudbu popularizovať bez toho, aby prehovoril jediné slovo.

27. januára t. r.  by sa dožil 76 rokov…

Orchester v súčasnej zostave pod vedením Ewalda Danela uvedie spomienkový program z diel, ktoré sa v podaní „warchalovcov“ stali hitmi nielen koncertných pódií, ale prostredníctvom televízie, rozhlasu a nahrávok i ľudí po celom Slovensku.