Solamente Naturali

ZRUŠENÉ. Veľkonočný koncert – Solamente naturali


7. 4. 2020 (Utorok) o 19:00, SH Stará hudba
Malá sála SF,
ZRUŠENÉ

Vážení návštevníci,
v súvislosti s prevenciou voči šíreniu koronavírusu a na základe vyhlásenia vlády Slovenskej republiky o mimoriadnej situácii sa všetky koncerty Slovenskej filharmónie v nadchádzajúcom období nekonajú do odvolania.

Solamente naturali
Miloš Valent
umelecký vedúci
Matúš Šimko tenor
Matúš  Trávniček bas
Lamentatio
Johann Sebastian Bach Canzona d mol, BWV 588
Johann David Heinichen
Lamentatio II , SeiH. 72 pre bas a orchester (z cyklu 3 Lamentationes Jeremiae in coena Domini)
Jan Dismas Zelenka Sonáta pre 2 hoboje a basso continuo č. 1 F dur, ZWV 181 (výber)Lamentatio pro Die Jovis Sancto I, ZWV 53:3 pre tenor a orchester (3. Lamentatio z cyklu 6 Lamentationes pro hebdomada sancta)
Johann David Heinichen
Triová sonáta pre hoboj, husle a basso continuo c mol, SeiH. 258 (výber)
Jan Dismas Zelenka Lamentatio pro Die Mercurii Sancto I, ZWV 53:1 pre bas a orchester (1. Lamentatio z cyklu 6 Lamentationes pro hebdomada sancta)
Johann Sebastian Bach Sonata – Adagio z kantáty Himmelskönig, sei willkommen, BWV 182
Johann David Heinichen Lamentatio I, SeiH. 71 pre tenor a orchester (z cyklu 3 Lamentationes Jeremiae in coena Domini)

Lamentácia je jedným z preferovaných útvarov v oblasti hudobnej komunikácie. Schopnosť hudby aktivovať skrytú duchovnú energiu smútku a náreku vedie človeka k spontánnej hudobnej reakcii na závažnejšie udalosti. V prípade „veľkého umenia“ ide jednak o priame anotácie (Lamentácie Jana Dismasa Zelenku) alebo o prenesený emočný obsah hudobného diela (mimoriadne afektívne diela Johanna Sebastiana Bacha a dnes takmer zabudnutého Johanna Davida Heinichena).
Solamente Naturali patrí k etablovaným súborom starej hudby doma aj v zahraničí. Spolupracoval s umelcami ako Andrew Parrot alebo Marek Štryncl. Huslista Miloš Valent je zakladateľom a umeleckým vedúcim súboru od roku 1995. Okrem starej hudby sa venuje aj rôznym medzižánrovým projektom.