Emmanuel Villaume, dirigent

PKF – Prague Philharmonia


1. 12. 2016 (Štvrtok) o 19:00, Bratislavské hudobné slávnosti
Koncertná sieň SF,
Cena: 25, 20, 16 €
PKF – Prague Philharmonia
Emmanuel Villaume
dirigent
Louis Lortie klavír
Richard Wagner
Ludwig van Beethoven
Antonín Dvořák
Siegfriedova idyla WWV 103
Koncert pre klavír a orchester č. 4 G dur, op. 58
Symfónia č. 8 G dur, op. 88 Anglická

Kým doménou Wagnera bola opera, doménou Beethovena bola inštrumentálna hudba. Wagner v oblasti orchestrálnej hudby zanechal len tri mladícke ouvertury, Symfóniu C dur a Siegfriedovu idylu z roku 1870, ktorá po prvý raz zaznela na Vianoce 1871 ešte pod pôvodným názvom Trischen-Idylle.
Beethoven ako vynikajúci klavirista venoval tomuto kráľovskému nástroju päť klavírnych koncertov. V poradí štvrtý z roku 1806 je „…najobdivuhodnejším, najjedinečnejším, najumeleckejším a najkomplexnejším dielom Beethovena“ (1809, Allgemeine musikalische Zeitung).
Český skladateľ Antonín Dvořák, poučený symfonickým odkazom Beethovena, skomponoval impozantný rad deviatich symfónií. Symfónia č. 8 G dur op. 88 (1899) vznikla v rozpätí necelých štyroch mesiacov v lone jemu tak blízkej prírody, v ktorej hľadal vnútorný pokoj a rovnováhu. Nakoľko symfónia po prvý raz vyšla tlačou v anglickom nakladateľstve Novello, býva tiež označovaná ako„Anglická“.
Orchester PKF – Prague Philharmonia privítame pod taktovkou nám dobre známeho Emmanuela Villauma spolu s francúzsko-kanadským klaviristom Louisom Lortiem, víťazom – okrem iných – prestížnej Leeds Competition, či súťaže Ferruccia Busoniho v Taliansku.