J1 2005/2006

Sergej Prokofiev Concertino pre violončelo a orchester g mol op. 132
Ludwig van Beethoven
Symfónia č. 4 B dur op. 60

Symfonický orchester Konzervatória v Bratislave je už tradičným hosťom koncertnej sály Slovenskej filharmónie. Napokon, mnohí členovia „školského“ orchestra si neskôr sadnú práve za pulty nášho profesionálneho telesa. Pravidelné koncerty konzervatoristov sú pre nich vzácnou príležitosťou vyskúšať si akustiku špičkovej sály, osloviť verejnosť a pochváliť sa aktuálnou ukážkou najvýraznejších talentov školy.

Interpretácia diel obdobia klasicizmu je zvláštnou kategóriou a práve Mozartove diela bývajú často obľúbeným študijným materiálom orchestrálneho frázovania a artikulácie. Samozrejme, nezostane len pri tom, pretože Mozartove predohry sú pre orchester zväčša malými virtuóznymi kusmi a vyžadajú aj veľkú dávku muzikality. Beethovenove symfónie – to je zase cesta k zvládnutiu veľkého symfonického repertoáru. Ako si poradí orchester s ďalšou typickou polohou – úlohou orchestrálneho partnera sólistu, to zistíme v Prokofievovom Concertine. Poslucháč  4. ročníka Pavol Mucha je vo svojom odbore absolútnym víťazom minuloročnej Súťaže slovenských konzervatórií. Mladý violončelista študuje u Karola Filipoviča a Jany Vaculovej a od budúceho školského roka pokračuje v štúdiách na Vysokej škole múzických umení. Tento koncert nie je ani zďaleka jeho prvým verejným sólovým vystúpením – má už za sebou úspešné spolupráce s profesionálnymi telesami: orchestrom Cappella Istropolitana i s Moyzesovým kvartetom.