HM2 2006/2007


19. 12. 2006 (Utorok) o 19:00, HM Hudobná mozaika
Malá sála SF,

Jiří Kotal, klarinet                                                                                         


Tomoko Asahina, klavír                                                                                 


Boris Bohó,


violončelo 

Miloslav Ištvan


Sonáta pre klarinet a klavír (1954)


Bohuslav Martinů


Variácie na slovenskú tému pre violončelo a klavír H. 37


Róbert Muczynsky                              


Fantasy trio pre klarinet, violončelo a klavír


Jean Françaix                                     


Téma s variáciami Pour mon petit fils Olivier  pre klarinet a klavír (1974)


Niccolo Paganini                                 


Variácie na A- strune na motívy Rossiniho opery


Mojžiš v Egypte


Ludwig van Beethoven                        


Trio pre klavír, klarinet a violončelo B dur op. 11    

Hudba neraz spája hudobníkov z rôznych zemepisných končín. Tak je tomu aj v prípade komorného cyklu Hudobná mozaika. Tentoraz v mozaike hudobných štýlov – od klasiky cez romantizmus až po hudbu 20. storočia – vystúpia traja umelci, odchovaní diametrálne odlišnými kultúrnymi vplyvmi – popredný mladý český klarinetista Jirko Kotal, japonská klaviristka Tomoko Asahina a veľká nádej slovenskej violončelovej školy Boris Bohó.


Absolvent pražského konzervatória a AMU v Prah Jiří Kotal získal viacero štipendií, ktoré mu umožnili napr. stáž na Toho Gakuen Orchestra Academy v Toyame (Japonsko).


Laureát viacerých medzinárodných súťaží je od roku 1996 1. klarinetistom Komornej filharmónie Pardubice, popritom spolupracuje aj ako sólista s rôznymi orchestrami a komorný hráč predovšetkým so svojou manželkou Tomoko Asahina.   Asahina študovala hru na klavíri, kompozíciu a dirigovanie na hudobných akadémiách v Tokiu a Musašino, v štúdiách pokračoval na AMU v Prahe a Akadémii umení v Banskej Bystrici. Roku 2005 získala spolu s manželom 3.cenu na Medinárodnej  súťaži J. Brahmsa v rakúskom Pörtschachu. Od roku 2004 je odbornou asistentkou na JAMU v Brne. Bývalý člen Slovenskej filharmónie a sólový violončelista v Cappelle Istropolitane Boris Bohó je vyhľadávaným partnerom aj v medzinárodných komorných zoskupeniach. Ako sólista účinkoval takmer vo všetkých európskych metropolách a v Japonsku, predstavil sa na viacerých hudobných festivaloch. Od roku 2006 spolupracuje s francúzskym kvartetom Joachim-Quartett.