HM2-900x600

Johannes Brahms
Sergej Prokofiev
Domenico Scarlatti
Šesť piesní (pre violončelo a klavír upr. Norbert Salter / David Geringas)
Sonáta pre violončelo a klavír C dur, op. 119
Sonáta pre klavír d mol, L. 366
Sonáta pre klavír C dur, L. 104
Johann Sebastian Bach / Ferruccio Busoni
Sergej Prokofiev
Ciaccona z Partity pre sólové husle č. 2 d mol, BWV 1004
Sonáta pre klavír č. 7 B dur, op. 83

Johannes Brahms sa podľa vzoru Franza Schuberta a Roberta Schumanna intenzívne zaoberal piesňovou tvorbou. Violončelo ako optimálny „imitátor“ ľudského hlasu je vhodným nástrojom na realizáciu transkripcií pôsobivých piesní. Sergej Prokofiev bol predovšetkým vynikajúcim klaviristom a svojmu nástroju venoval množstvo sonát a iných útvarov. Na podnet Mstislava Rostropoviča však v roku 1949 obdaril excelentným sonátovým cyklom aj violončelistov. Jedným zo zakladateľov sonátovej „poetiky“ bol Domenico Scarlatti. Viac ako 600 sonát je dostatočným d ôkazom. Jednou z legendárnych kompozícií je Ciaccona d mol pre sólové husle od Johanna Sebastiana Bacha. Dočkala sa mnohých transkripcií, najslávnejšou je však azda tá klavírna od Ferruccia Busoniho. Siedma klavírna sonáta Sergeja Prokofieva je jednou z trojice takzvaných „vojnových sonát“. Napriek okolnostiam vzniku je toto dielo ladené skôr do pozitívnych odtieňov.
Eva Sophie Albrecht je absolventkou Hochschule für Musik Franz Liszt vo Weimare a v súčasnosti pokračuje v štúdiu na viedenskej Universität für Musik und darstellende Kunst. Rodák z Barcelony, klavirista Alex Ramirez, pôsobí predovšetkým ako komorný hráč a koncertuje v Európe i Južnej Amerike. Poľský klavirista Andrzej Wierciński je víťazom Medzinárodnej súťaže F. Chopina v Budapešti (2014).