E1 2006/2007


27. 10. 2006 (Piatok) o 19:00, E Hudba troch storočí
Koncertná sieň SF,

Slovenská filharmónia

Slovenský filharmonický zbor

Tomáš Netopil, dirigent

Blanka Juhaňáková, zbormajsterka

Adriana Kohútková, soprán

Jolana Fogašová, alt

Otokar Klein, tenor

Peter Mikuláš, bas

Antonín Dvořák Stabat Mater op. 58

Stredoveká sekvencia Stabat Mater, zobrazujúca nekonečnú bolesť Matky Božej  pod krížom pri pohľade na svojho ukrižovaného syna, bola viackrát zhudobnená. Za jedno z najkrajších a najvýznamnejších sa považuje aj Dvořákovo oratórium, v ktorom vyjadril svoju veľkú zbožnosť a aj smútok vyvolaný smrťou jeho dvoch detí.  Celú svoju emocionálnu rozorvanosť i lásku k milovaným deťom  majstrovsky pretavil do príbehu všeľudskej tragédie.

Oratórium bolo po prvýkrát uvedené cez Veľkú noc roku 1883 v londýnskej Albert Hall Choral Society a stalo sa dôležitým zahraničným triumfom  Dvořáka, ale aj českej hudby vôbec. Čas neubral tejto skladbe na sile jej podmanivosti.

Dvořákovo Stabat Mater zaznie v podaní Slovenskej filharmónie, Slovenského filharmonického zboru a štyroch špičkových slovenských sólistov najskôr na  koncertoch v Grazi (23. a 24.10.) a následne v Bratislave pod vedením 31-ročného českého dirigenta. Tomáš Netopil študoval hru na husliach na konzervatóriu v Kroměříži, dirigovanie na AMU v Prahe a na Kráľovskej akadémii v Štokholme. Roku 2002 zvíťazil na medzinárodnej dirigentskej súťaži Sira Georgea Soltiho vo Frankfurte. Napriek mladému veku má za sebou viacero pozoruhodných debutov na medzinárodnej koncertnej aj opernej scéne (z posledných napr. debut na opernom festivale v Salzburgu 2006).  Októbrové koncerty nadväzujú na jeho prvú a zároveň úspešnú spoluprácu so Slovenskou filharmóniou a Slovenským filharmonickým zborom v júni  2004, kedy s nimi uviedol Dvořákovo Stabat Mater v Salzburgu a Innsbrucku, na základe čoho dostala Slovenská filharmónia opätovné pozvanie na hosťovanie do Grazu.