George Pehlivanian foto © Alexander Trizuljak

ZRUŠENÉ Rossini Respighi Mendelssohn


30. 10. 2020 (Piatok) o 19:00, E Hudba troch storočí
Koncertná sieň SF,
KONCERT ZRUŠENÝ
Slovenská filharmónia
George Pehlivanian dirigent
Gioacchino Rossini
Ottorino Respighi

Felix Mendelssohn Bartholdy
Barbier zo Sevilly, predohra k opere
Rossiniana, suita pre veľký orchester
Symfónia č. 4 A dur Talianska, op. 90

Gioachino Rossini, „tzv. labuť z Pesara“, patrí medzi naplodnejších autorov hudobných dejín. Popri mnohých inštrumentálnych a komorných skladbách napísal viac ako 40 scénických diel, z ktorých najznámejšia a najčastejšie uvádzaná je frivolná opera Barbier zo Sevilly (jej dejiskom je, rovnako ako v operách Carmen a Fidelio, rázovité prostredie andalúzskej metropoly).
Rossiniho rodák Ottorino Respighi sa preslávil najmä trojicou symfonických básní, skomponovaných na oslavu večného mesta Ríma. Málokto však vie, že svoje bravúrne inštrumentačné majstrovstvo využil aj pri úpravách skladieb iných majstrov, ktorým prepožičal orchestrálny háv (J.S.Bach, Rachmaninov, Rossini). Štvorčasťovú suitu Rossiniana napísal Respighi v roku 1925 na motívy Rossiniho klavírneho cyklu Les Riens. Svieže a úsmevne pôsobiace dielo vrcholí energickou tarantelou.
Mendelssohnova 4. symfónia A dur, op. 90 je kompozičným plodom cesty mladého skladateľa po Taliansku, ktorú podnikol v roku 1830. Autor ju písal na objednávku Kráľovskej filharmonickej spoločnosti v Londýne, kde dielo aj premiérovo zaznelo 13. mája 1833 pod skladateľovou taktovkou. Symfónia, inšpirovaná slnečným koloritom pôvabnej talianskej krajiny, je jednou z najkrajších orchestrálnych skladieb hudobného romantizmu.