D1 2005/2006


20. 10. 2005 (Štvrtok) o 19:00, D Hudba troch storočí
Koncertná sieň SF,

Slovenská filharmónia
Slovenský filharmonický zbor

Tomáš Hanus
, dirigent

Iveta Viskupová, zbormajsterka
Matej Drlička, klarinet
Jana Pastorková, soprán
Denisa Šlepkovská, mezzosoprán
Ján Vaculík, tenor
Martin Gurbaľ, bas

Johann Nepomuk Hummel
Polymelos, kantáta op. 82
Wolfgang Amadeus Mozart
Koncert pre klarinet a orchester A dur KV 622
Dmitrij Šostakovič
Symfónia č.1 f mol op. 10

Cyklus Hudba troch storočí prináša zaujímavý vokálno-inštrumentálny program a teda aj prítomnosť Slovenského filharmonického zboru. Ako prvé dielo vybrala dramaturgia naozajstnú raritu – Hummelovu kantátu Polymelos. Aj keď je Hummel v posledných rokoch – ako skladateľ s miestnymi koreňmi – na Slovensku stále viac hrávaný, Polymelos zaznie po prvýkrát. Kantáta na ruské národné piesne vznikla roku 1818 ako spomienka na úspešnú skladateľovu cestu po Rusku a je jedným z mnohých dôkazov toho, že repertoár minulých storočí ponúka stále veľa neznámych teritórií. Mimochodom, hudba bratislavského rodáka Johanna Nepomuka Hummela bude v tejto sezóne znieť ešte niekoľkokrát.

V Mozartovom Klarinetovom koncerte sa predstaví vynikajúci Matej Drlička, víťaz Interpretačnej súťaže Stredoeurópskeho festivalu koncertného umenia v Žiline z roku 1999 a ďalších medzinárodných súťaží (Concorso Internazionale de Valentino Bucchi – Rím,  Dos Hermanas – Sevilla), v súčasnosti pôsobiaci vo Francúzsku. Mladý klarinetista sa venuje nielen klasickému repertoáru, ale aj súčasnej hudbe a ako nadšený interpret komornej hudby založil festival Hudobné záhrady Bratislavy, ktorý mal úspešnú premiéru toto leto.

 

 

 

 

“Šostakovičova 1. symfonie je skladbou, která může zaujmout a nadchnout široké spektrum posluchačů. Není třeba se obávat, že to bude „moc moderní, nepřístupné, těžké“. Naopak. I když mluví řečí 20. století, tak mluví natolik spontánně, živě a inspirovaně, že se dá bez problému zařadit mezi největší a najkrásnější symfonické díla v historickém kontextu. Takže se těším na posluchače, neboť právě pro ně to všichni děláme.”

 

Tomáš Hanus, dirigent