Slovenská filharmónia, Ewald Danel © Photo A. Trizuljak

Bartók a Drevený princ


14. 11. 2015 (Sobota) o 16:00, R Rodinné koncerty
Koncertná sieň SF,
Cena: 7, 5 €
Slovenský komorný orchester
Ewald Danel umelecký vedúci / husle
Margit Garajszki Harlekýn
Júlia Urdová Kolombína
Drevený princ Pinus Silvestris – Borovica lesná -– bábka Dreveného princa je vyrobená z dreva storočnej borovice vyťatej v dobe Bartókovho detstva, nádherne vonia a je dosť tvrdohlavá :-)
Eva Šimáková kostýmy
Martin Vanek moderátor
Silvester Lavrík výprava, dramatizácia, réžia
 Margit Garajszki / Silvester Lavrík  Bartók a Drevený princ

Béla Bartók je svetoznámy hudobný skladateľ. Kedysi bol dieťaťom aj on. V čase, keď sa Bratislava ešte volala Prešporok. Dokonca chodil do školy. A dobre sa učil. Trápne? Nevadí. Jeho talent ho ospravedlňuje. Malý Béla mal jedného neobyčajného kamaráta. Volal sa Drevený princ. Nie, nie je to prezývka. On sa tak naozaj volal, lebo bol naozaj celý drevený. A po čase sa obaja stali známymi po celom svete. Predovšetkým však vo svete hudby a fantázie.

Bartók a Drevený princ je veselá klauniáda plná skvelých hereckých, tanečných, speváckych a muzikantských výkonov. Inscenácia pracuje podľa zásad dramatickej výchovy a citlivo narába s využitím hudobného odkazu Bélu Bartóka. Pútavý príbeh jeho detstva a umeleckého dozrievania ožíva v podaní klasických postáv talianskej commedie dell’arte. Harlekýn nám príbeh rozpráva a Kolombína sa mu čuduje. Je okolo toho dosť rozruchu, lebo obaja sú veľmi neposední. Divadelná inscenácia vznikla adaptáciou autorskej rozprávky Margit Garajszki Bartók v dramatizácii a réžii Silvestra Lavríka.

Hoci balet – pantomíma Drevený princ nemôže z hľadiska popularity konkurovať baletu Zázračný Mandarín, prezentuje Bélu Bartóka ako ambiciózneho autora, ktorý sa v mladosti rád zapájal do malých aj väčších provokácií v úsilí vytrhnúť hudbu na prelome 19. a 20. storočia z duchovnej biedy.