SF Petr Altrichter © Photo A. Trizuljak5667

Antonín Dvořák: Svatá Ludmila


19. 11. 2021 (Piatok) o 19:00, B Symfonicko-vokálny cyklus
Koncertná sieň SF,
Cena: 15, 12 € Koncert sa koná v režime OTP*

OZNAM
Vzhľadom na pretrvávajúcu pandemickú situáciu je počet miest na koncertoch limitovaný a časť vstupeniek je blokovaná. Vždy v piatok uvoľňujeme do predaja vstupenky na koncerty nasledujúceho týždňa v zmysle aktuálneho covid automatu a kultúrneho semafora. Dopredaj vstupeniek je možný v pokladnici SF a online na navstevnik.sk.
Ďakujeme za porozumenie a tešíme sa na váš potlesk!

Slovenská filharmónia
Petr Altrichter dirigent
Eva Hornyáková Svatá Ludmila / soprán 
Václava Krejčí Housková
Svatavamezzosoprán
Richard Samek 
Bořivoj / tenor
Jozef Benci Svatý Ivan / bas
Pavol Oravec Rolník / tenor
Antonín Dvořák
Svatá Ludmila, oratórium, op. 71 (výber častí)
Symfónia č. 5 F dur, op. 76

Jedno z najrozsiahlejších diel Antonína Dvořáka – čo do dĺžky i veľkosti aparátu – je oratórium Svatá Ludmila, ktoré napísal pre hudobný festival v Leedsi. Historický námet o jednej z najvýznamnejších českých svätíc však skladateľa lákal už niekoľko rokov predtým. Autorom libreta je popredný český básnik Jaroslav Vrchlický. Monumentálne dielo, v ktorom vyniká Dvořákov cit pre dramatickosť i lyriku, snúbi tematiku kresťanskej symboliky a vlastenectva. Silné psychické vypätie, ktoré sprevádzalo skladateľa počas intenzívnej práce na oratóriu, u neho spustilo záchvaty agorafóbie, ktorými trpel až do konca života. Intenzívny je však aj zážitok z tohto diela, nielen pre poslucháčov, ale i pre interpretov, ako naznačuje vyznanie sopranistky Evy Urbanovej: „Když zpívám Svatou Ludmilu, mám pocit něčeho nadzemského [...]. Jde o konec prvního dílu [...]. Zpívá se tu o světle, které má přijít shůry, a vždycky mám dojem, že se otevře střecha sálu a že světlo opravdu přichází. Je to neskutečně silný zážitek“.
Renomovaný dirigent Petr Altrichter, ktorý je známy ako propagátor českej hudby v zahraničí, má za sebou i bohatú spoluprácu so Slovenskou filharmóniou.

Kvôli zhoršujúcej sa epidemiologickej situácii zaznie oratórium Svatá Ludmila ako výber častí diela bez veľkých zborových scén Slovenského filharmonického zboru. Program v druhej polovici koncertu doplní skladateľova piata symfónia z roku 1875.

* Na základe Vyhlášky ÚVZ SR: OTP – očkovaní, testovaní (72 h PCR/LAMP test alebo 48 h Ag test), po prekonaní Covid-19 v určenej lehote (do 180 dní)