B1 2006/2007


20. 10. 2006 (Piatok) o 19:00, B Symfonicko-vokálny cyklus
Koncertná sieň SF,

Slovenská filharmónia

Slovenský filharmonický zbor

Vladimír Válek, dirigent

Marta Beňačková, mezzosoprán

České hornové kvarteto (Jan Vobořil, Jindřich Petráš, Zuzana Rzounková, Zdeněk Vašina)

Alexander Moyzes  Hudba žene op. 74 

Robert Schumann  Koncertná skladba pre štyri lesné rohy a orchester F dur op. 86

Sergej Prokofiev  Alexander Nevský, kantáta op. 78

Osobnosť jubilujúceho Alexandra Moyzesa, zakladateľa slovenského symfonizmu,  sa významnou mierou spája aj s históriou Slovenskej filharmónie. Moyzes sa spolupodieľal na založení Slovenskej filharmónie a v angažovaní Václava Talicha za jej prvého umeleckého šéfa. Moyzesova symfonická štúdia pre veľký orchester Hudba žene pochádza z obdobia normalizačných 70. rokov. 

Po roku 1830 sa pomaly dostával do pozornosti interpretov aj skladateľov lesný roh s ventilovou sústavou, ktorý umožňoval hru chromatického radu tónov. Nové výrazovo farebné aj technické možnosti vylepšených lesných rohov  majstrovsky použil Robert Schumann v Koncertantnej skladbe pre štyri lesné rohy a orchester. Ako sólisti sa predstavia prví hráči na lesnom rohu z najvýznamnejších českých orchestrov  – Jan Vobořil, Jindřich  Petráš, Zuzana Rzounková, Zdeněk Vašina.    

Historický námet o kniežati Alexandrovi Nevskom a jeho nemalej zásluhe na obrane ruskej krajiny pred švédskymi, nemeckými i tatársko-mongolskými dobyvateľmi v 13. storočí sa stal predlohou rovnomenného filmu Sergeja Eizenštejna z roku 1938. Z koncertných pódií zaznieva Prokofievova kantáta pre zbor, mezzosoprán a orchester, spracovaná z pôvodnej hudby k tomuto filmu. Programová hudba, vyjadrujúca celospoločenskú, ale aj osobnú tragédiu utláčaného ruského národa, výrazným spôsobom osloví aj moderného poslucháča.