20181007 Wayne Marshall foto © Alexander Trizuljak DSC_1160

ZRUŠENÉ. Bartók Poulenc Schmidt


23. 4. 2020 (Štvrtok) o 19:00, A Symfonicko-vokálny cyklus
Koncertná sieň SF,
ZRUŠENÉ

Vážení návštevníci,
v súvislosti s prevenciou voči šíreniu koronavírusu a na základe vyhlásenia vlády Slovenskej republiky o mimoriadnej situácii sa všetky koncerty Slovenskej filharmónie v nadchádzajúcom období nekonajú do odvolania.

Slovenská filharmónia
Wayne Marshall dirigent, organ
Béla Bartók
Francis Poulenc
Franz Schmidt
Allegro assai z Divertimenta pre sláčikový orchester
Koncert pre organ a orchester g mol
Symfónia č. 2 Es dur

Béla Bartók našiel účinné sérum proti všeobecnej kríze prvej polovice 20. storočia v ľudovej hudbe; štúdium piesne a tanca ho viedlo k nevšednej sofistikácii jeho kompozičného štýlu. Francis Poulenc takisto brojil voči úpadku a dekadencii; povedľa šantánových a kabaretných inšpirácií dokázal byť pôsobivý aj vo výraznom geste Koncertu pre organ a orchester g mol. Rakúsky symfonik narodený v Bratislave Franz Schmidt bol dlhé roky v tieni svojich známych kolegov a v polozabudnutí. Jeho hudba prepájajúca v štyroch obsiahlych symfóniách brahmsovskú askézu a disciplínu s veľkorysosťou a bezbrehosťou poetiky fin de siècle je dnes už opäť v kurze.
Výnimočná osobnosť, americký dirigent a organista Wayne Marshall opäť zavíta do Bratislavy! Tento skvelý hudobník vystupoval v popredných koncertných sálach ako napr. londýnska Royal Albert Hall a na festivaloch ako BBC Proms. Ako organista odohral mnoho sólových recitálov po celom svete. Takisto sa radí k popredným interpretom hudby Leonarda Bernsteina.