BRATISLAVSKÉ HUDOBNÉ SLÁVNOSTI 51. ročník 25. september – 11. október 2015

index

Vstupenky sa predávajú od 1. júna do 15. júla
a od 20. augusta do skončenia festivalu – teda do 11. októbra 2015.
Po mimoriadne úspešnom jubilejnom 50. ročníku BHS majú organizátori medzi-národného hudobného festivalu ambíciu udržať umeleckú kvalitu a pripraviť ďalší ročník prezentovaním zahraničných i slovenských umelcov zaujímavých interpretačnou úrovňou i dramaturgiou programu.
Záštitu nad Bratislavskými hudobnými slávnosťami prevzal aj tento rok minister kultúry SR Marek Maďarič.
Slovenská filharmónia, ako organizátor podujatia, sa predstaví na troch koncertoch.
Na otváracom koncerte pod taktovkou šéfdirigenta Emmanuela Villauma privítame po prvý raz na Slovensku vynikajúcu ruskú mezzosopranistku Olgu Borodinu. Ďalšie dva koncerty SF budú dirigovať Alexander Rahbari a Ion Marin. Zo slovenských orchestrov bude na 51. ročníku účinkovať Symfonický orchestre Slovenského rozhlasu a Štátny komorný orchester Žilina.
K prominentným zahraničným orchestrom hosťujúcim na BHS bude patriť Konzerthausorchester Berlin s dirigentom Andreyom Boreykom a huslistom Vadimom Gluzmanom (Bruch, Mahler); Norddeutscher Rundfunk Orchester (NDR) Hamburg s dirigentom Jurajom Valčuhom a huslistom Valery Sokolovom (Prokofiev, R. Strauss, Ravel); Rotterdam Philharmonic s dirigentom Christianom Macelaru a klaviristom Simonom Trpćeskim (Rachmaninov, Sibelius).
Ďalšie dve hudobné telesá prichádzajú na festival do Bratislavy s perspektívou recipročného hosťovania Slovenskej filharmónie resp. Slovenského filharmonického zboru (SFZ) v zahraničí. Orchestre Philharmonique de Monte Carlo uvedie spolu so SFZ Rossiniho Stabat mater. S dirigentom Gianluigim Gelmettim účinkujú poprední vokálni sólisti Cinzia Forte, Laura Polverelli, Celso Abelo a Mirco Palazzi a v Mozartovom Klavírnom koncerte č.21 D dur KV 467 sa na pódium Reduty vráti Andrey Yaroshinsky.
Zaujímavou konfrontáciou interpretácie „európskej hudby“ v podaní hostí bude účinkovanie Korean Symphony Orchestra s dirigentom Hun-Joung Limom. Na programe je známa Dvořákova 9. symfónia „Z nového sveta“, ale aj premiéra violového koncertu Texu Kima v podaní Yura Lee.
Tradične na BHS prichádza český orchester – tentoraz Janáčkova filharmónia Ostrava so svojím šéfdirigentom Heikom Mathiasom Försterom a sólistom Reinholdom Friedrichom (Janáček, Tomasi, Dvořák, Arutjunjan).
Z vynikajúcich sólistov spomeňme ďalej recitál Borisa Berezovského, huslistu Pierra Amoyala s klaviristom Pavlom Gililovom, ako aj organový koncert v podaní Dextera Kennedyho, držiteľa Grand prix z prestížnej súťaže v Chartres.
70. výročie skončenia 2. svetovej vojny si pripomenieme Šostakovičovou 7.symfóniou „Leningradskou“ v podaní Ruského filharmonického orchestra, dirigovať bude Dmitri Jurowski.
V komornej rade koncertov je na programe účinkovanie Quasars Ensemblu. Ďalej orchester Solamente naturali s violončelistom Michalom Sťahelom uvedú violončelové koncerty 1. polovice 18. storočia „Vienna 1728“.
Slovenskí interpreti sa predstavia aj na komornom koncerte venovanom slovenskej klavírnej tvorbe. Jedno z podujatí bude venované štúrovskej poézii v piesňach.

Súčasťou BHS je aj tento rok medzinárodná tribúna mladých interpretov New Talent,
ktorú organizuje Slovenská filharmónia/BHS v spolupráci s RTVS/Slovenským rozhlasom a Európskou vysielacou úniou/EBU, vďaka čomu sa koncert vysiela do siete členských rozhlasových staníc priamym prenosom resp. zo záznamu vrátane diela slovenského skladateľa, ktoré znie počas rozhodovania poroty na záver finálového koncertu súťaže.

Predaj vstupeniek sa začína 1. júna 2015.