Abonentný koncert Slovenskej filharmónie v piatok opäť s návštevníkmi aj online

40 SF Pehlivanian 05 03 2020 © jan.f.lukas

Slovenská filharmónia uvedie piatkový symfonický koncert, 20. novembra 2020, opäť pre abonentov a návštevníkov v Koncertnej sieni. Na základe aktuálne zverejnených informácií vo vyhláške Úradu verejného zdravotníctva vo Vestníku vlády, platnej od pondelka 16. novembra 2020, môžeme obsadiť 50% kapacity sály. Dodržíme sedenie v každom druhom rade.

Koncert prednostne platí pre držiteľov abonentiek aktuálnej koncertnej sezóny, ktorých koncerty sa mali pôvodne konať vo štvrtok 19. a v piatok 20. novembra – cykly AD, BE, D a E. Vzhľadom na epidemiologickú situáciu sa uskutoční len piatkový termín pre všetkých uvedených abonentov.

MIESTA PRE UVEDENÝCH ABONENTOV SÚ GARANTOVANÉ.

Slovenská filharmónia mala piatkový koncert uviesť pod taktovkou šéfdirigenta Daniela Raiskina, ktorý zo zdravotných dôvodov svoje účinkovanie zrušil. Upravený program s orchestrom naštuduje a uvedie americký dirigent s arménskymi koreňmi George Pehlivanian, pravidelný hosť sezón Slovenskej filharmónie.

Sólistom večera bude Tomáš Jamník, jeden z najvýraznejších violončelistov súčasnej českej hudobnej scény, ktorý sa v Slovenskej filharmónii predstaví debutovo. Zaskočí pôvodne avizovaného violončelistu mladej generácie Alexandra Ramma.

Na úvod koncertu zaznejú Spomienky op. 25 Jána Cikkera, predstaviteľa slovenskej skladateľskej moderny, ktoré v premiére zazneli v roku 1949. Nasledovať bude Koncert pre violončelo a orchester č. 1 Es dur, op. 107   Dmitrija Šostakoviča. Skladateľ ho skomponoval v roku 1959 v priebehu jedného mesiaca pre slávneho Mstislava Rostropoviča, ktorý ho naštudoval        a uviedol v premiére v tom istom roku pod taktovkou Jevgenija Mravinského         s Leningradskou filharmóniou. V Slovenskej filharmónii zaznie v interpretácii Tomáša Jamníka,  českého violončelistu žijúceho v Berlíne. Interpret v tejto sezóne debutoval v Berlínskej filharmónii s orchestrom Deutsches Symphonie-Orchester Berlin pod taktovkou Jakuba Hrůšu. V roku 2006 sa stal víťazom medzinárodnej súťaže Pražská jar a stal sa finalistom a držiteľom zvláštnej ceny na súťaži Pierre Fournier Award 2011 v Londýne. Program piatkového večera uzavrie siedma symfónia Ludwiga van Beethovena.

Koncerty Slovenskej filharmónie sa budú konať za dodržania aktuálnych   hygienických opatrení – povinné nosenie rúšok a  bezdotyková dezinfekcia rúk. Zároveň sa realizuje periodická aerosolová priestorová dezinfekcia.   Bufet SF počas prestávky nebude k dispozícii.

Koncert sa začne o 19.00 h a Slovenská filharmónia ho odvysiela aj v priamom prenose na stream.filharmonia.sk a facebookovej stránke #SlovakPhil.

Pokladnica Slovenskej filharmónie bude otvorená od stredy 18. novembra do piatka 20. novembra od 13.00 – 19.00 h.

Tešíme sa na váš potlesk v Slovenskej filharmónii!