45. sezóna Štátneho komorného orchestra v Žiline so Slovenským filharmonickým zborom

8 SF foto zboru 19 11 2015 © Jan Lukas

Slovenský filharmonický zbor so zbormajstrom Jozefom Chabroňom a manažérkou Marianou Kuškovou odcestujú  vo štvrtok 8. novembra do Žiliny. Spolu s členmi   Štátneho  komorného orchestra Žilina, sopranistkou Evou Šuškovou, organistom Markom Štrbákom a dirigentom  Oliverom Dohnányim uvedú  v rámci dvoch večerov   45. koncertnej sezóny ŠKO dielo súčasnej slovenskej skladateľky pôsobiacej vo švajčiarskom Zürichu,  Iris Szeghy – Ľudstvo.     

Kantáta pre soprán, dvojzbor a orchester na básne Georga Trakla a Žalm 130 zaznela v slovenskej premiére  20. a 21. marca 2014 v tomto istom obsadení v rámci sezóny Slovenskej filharmónie.

Iris Szeghy  napísala „Kantátu “Ľudstvo”  v r. 2011 na objednávku Evanjelického speváckeho spolku Bern/Zürich pre jubilejné koncerty Spolku v r. 2012 v oboch mestách. Premiéra diela odznela v Berne 31. marca 2012.

Na programe koncertov v Žiline  zaznie aj Malá nočná hudba Wolfganga Amadea Mozarta a Koncert pre husle a orchester a mol op. 53 Antonína Dvořáka v interpretácii Pavla Šporcla.                                           Koncerty sa uskutočnia vo štvrtok a piatok, 8. a 9. novembra, v Dome umenia Fatra o 19-tej.